Yggdrasil toulouse

Le Petit Tou Your City-Guide Bezpłatnie, aby zobaczyć miasto na różowo

 • D Otwórz niedzielę
 • d Nowy
 • Praktyczne informacje:
 • WiFi

Yggdrasil? Co za zabawne imię ... Czy byłaby to świątynia nordyckiej mitologii? Kiedy Hervé i ja szliśmy wzdłuż rue Parga, nie wyobrażaliśmy sobie zakończenia wieczoru w takim miejscu! Rozsądny rym, Yggdrasil nie potrzebuje fanaberii, aby podkreślić swoją koncepcję tak oryginalną jak skuteczna: zabawna restauracja. Pomysł jest prosty, ciesz się smacznymi posiłkami w przystępnych cenach dzięki samoobsługowemu dostępowi do 71 referencji gier planszowych. Gaspard, miłośnik gry we wszystkich jej postaciach, jest pierwszym z różowego miasta, które zaproponowało tę koncepcję: jeden potwierdza!

Przystawka: 7-6 €, danie: 8-10 €, deser: 4-6 €.

65 rue Pargaminières

Pozostaw komentarz Anuluj odpowiedź.

Udostępnij te wiadomości

Udostępnij publikację "Form establishment"

Ash Yggdrasil

autor: Friedrich Wilhelm Heine

W mitologii nordyckiej Yggdrasil (Old Norse Yggdrasil; dodatkowe -L jest markerem znacznikowym) to Drzewo Świata, wielkie Drzewo Jesionu znajdujące się w centrum Wszechświata i łączące Dziewięć Światów nordyckiej kosmologii razem. Pień drzewa może być uważany za pionową oś wokół tych światów, które znajdują się, z Asgardem, królestwem bogów na górze i Helem, położonym w Niflheim, na dnie. Midgard, czyli Śródziemie (świat śmiertelników), znajduje się pośrodku i otoczony jest Jötunheimr, kraina olbrzymów, które są oddzielone oceanem. Yggdrasil jest również czasami znany jako Mimameid złoto Laerad.

Etymologia i alternatywne nazwy

Najczęściej akceptowaną etymologią nazwy jest YGG "straszny" + drasil „Rumak”. Choć nazwa oznacza "straszny rumak", to zwykle oznacza "rumaka strasznego", z Yggrem epitetem boga Odyna. Innymi słowy, koń Odyna, powołując się na dziewięć nocy, lub "jeżdżąc na szubienicy", aby zdobyć wiedzę na temat alfabetu runicznego.

Szubienica jest czasami opisywana w poezji staronordyckiej jako "koń powiesił". W przypadku "strasznego rumaka" związek z Odinem może być drugorzędny i możliwa jest dowolna liczba jeźdźców. Trzecia interpretacja, z trudnościami etymologicznymi, to "cisowa kolumna", wiążąca drzewo z Eihwaz Runa.

fjölsvinnsmál, Wiersz w Poetic Edda, Odnosi się do drzewa świata jako Mimameid (Old Norse: Mímameiðr, "Drzewo Mímira"). Drzewo jest prawdopodobnie również identyczne z Laeradem (Old Norse: læraðrHeidrun (Old Norse) Heidrun) i jeleń Eikthyrnir (Old Norse: eikþyrnir).

Yggdrasil zajmuje ważne miejsce w Voluspa, pierwszy wiersz Poetycka Edda.

W strofie 2, völva (lub widząca), która doradza Odinowi, przypomina jej własną starożytną przeszłość, kiedy wszechświat był młody. Yggdrasil "chwalebny Mjötviðr" był nadal siewką "zanim ziemia znajdowała się poniżej". Imię mjöt-viðr oznacza "drewno właściwej miary", opisujące harmonię żywego wszechświata, gdzie każda cecha ma odpowiednią ilość.

W sekcji 19, völva dostarcza opis drzewa:

"Wiem, że stoisko z jesionu zwane Yggdrasill, wysokie drzewo, przesiąknięte błyszczącą gliną; stamtąd rosy, które spadają w dolinie, wiecznie zielone, stoi nad wyrd. " [1]

W zwrotce 20 opowiada o pojawieniu się trzech Nornów.

Stanza 27 jest bardziej niejasna, a pierwsze dwa wiersze tego wersetu wskazują na związek z Heimdallem:

"Ona wie, że przesłuchanie Heimdall'a jest ukryte pod promiennym, świętym drzewem; " [1]

Naukowcy, w tym John Lindow [2] i Carolyne Larrington [1], zasugerowali, że Heimdall może mieć na uwadze jedną z poniższych kwestii. Gylfaginning słyszy trawę rosnącą na ziemi lub wełnę na grzbietach owiec), odkładając ją w studni w taki sam sposób, w jaki Odyn oddał oko Studni Mimira w zamian za wiedzę i mądrość. Rzeczywiście, völva odnosi się do tej odinicznej ofiary w drugiej połowie strofy i zwrotki 28.

Wreszcie, w zwrotce 47 widzący przepowiada, że ​​Yggdrasil będzie drżeć i wzdychać podczas Ragnarök, ostatecznego konfliktu między bogami a gigantami. Chociaż nie jesteśmy szczególnie dobrze poinformowani o ognistej pożodze Surtr, odrodzenie świata i nowa generacja bogów i ludzi są pozytywnymi wskazaniami.

John Lindow wyjaśnia, jak analizuje Gro Steinsland Voluspa a nacisk jest Yggdrasil Przez cały wiersz pokazuje que la drzewa Dostarczone nie tylko przestrzennym cel jedności aussi chronologiczny jedność z obecności ict nasionami w przeszłości (strofie 2), w miejscu uśmierceniem i montażu na bieżąco (27), a symbolem upadku kosmosu (47), a na końcu, jako symbol nowego świata reprezentowane w drewnianych elementów wybrana przez boga Hoenir do wróżenia runicznego z proroczym okiem na przyszłość (63). [2]

Według wiersza Hávamál, Óðinn paradoksalnie wisi na drzewie (zwykle uważanym za Yggdrasila za ludzką ofiarę dla siebie), który pozostaje żywy jak boskość. Cierpi na chleb i cierpienie tej świadomości transcendencji przez dziewięć nocy, aby zdobyć wiedzę o runach.

138. "Wiem, że wisiałem na wietrznym drzewie dziewięć długich nocy, ranny włócznią, dedykowany Odynowi, sam do siebie, nikt nie wie skąd pochodzą jego korzenie. " 139. "Żadnego chleba nie dali mi drinka z rogu, w dół patrzyłem; Wziąłem runy, krzycząc, że je wziąłem, potem stamtąd się wycofałem. " [1]

Tutaj nazwa drzewa świata, Ygg-drasill, oznacza "strasznego rumaka". Odnosząc się do szamanów z Saami, osoba może wysłać ich Hugr ("dusza", "siła umysłu" lub "świadomość"), aby podróżować przez drzewo z jednego świata do drugiego. Kontemplowanie całych światów i wykraczanie poza nieskończoną nicość Ginnungagap budzi moc egzystencjalną. Óðinn "jeździ" po Drzewo, aby osiągnąć doświadczenie podobne do transu, które przekracza świat życia i śmierci, aby osiągnąć władzę nad rzeczywistością w formie języka pisanego.

Wiersz Grímnismál Yggdrasil ma wiele do powiedzenia na ten temat. Według strof 25 i 26 koza Heidrun stoi na dachu Valhalla i żywi się liśćmi i gałęziami drzewa. Z jej wymion płynie nieskończona ilość miodu pitnego dla einherira. Podobnie, jeleń eikþyrnir aussi karmi z drzewa na szczycie dachu hali, a od Jego poroże kapie woda źródłem hvergelmir karne, znajduje się na qui w Niflheimu oraz wszystkie rzeki płyną. W obu zwrotkach drzewo nazywa się Laerad, ale często jest utożsamiane z drzewem światowym. Obie mają podobne lokalizacje względne do hali Odyna, oba są związane ze zwierzętami, który czerpie pokarm z ICT liści i hvergelmir także akcji w związku z obu drzewach.

Stanze 29 do 35 zawierają dalsze szczegóły. Każdego dnia bogowie jeżdżą do Yggdrasil, aby trzymać i wydawać orzeczenia. Trzy korzenie drzewa rosną w trzech oddzielnych kierunkach, pierwszy na drugi, drugi wśród mroźnych olbrzymów (którego królestwo nie jest nazwane, ale przypuszczalnie jest to Jotunheim), a trzeci wśród ludzi lub Midgardu. W Gylfaginning sekcja Proza Edda, trzeci korzeń (wśród śmiertelników) zostaje umieszczony przez Snorri w Asgard wśród bogów. Te strofy aussi wspomnieć jeszcze więcej stworzeń wypełnić drzewo, które, w tym cztery jelenie z Yggdrasill To gryźć najwyższym konary, nazwane Dain Dvalin, Duneyr i Duraþrór, jak również hordy węży:

34. "Więcej węży leży pod popiołem Yggdrasill niż każdy głupiec może sobie wyobrazić: Goin i Moin, są to dźwięki Grafvitnira, Grabak i Grafvollud, Ofnir i Svafnir myślę, że na zawsze kogut na gałęziach drzewa. " [1]

Ponadto, orzeł siedzi wznosi się powyżej, podczas gdy smok Nidhogg dać drzewo spod i obsługujących rolę posłańca łożyska złośliwe słowa entre les dwa to wiewiórka o imieniu Ratatosk Kto musi działać w górę iw dół długości qui bagażnika est stopniowo gnicie. „Popiół Yggdrasil Cierpi agonii więcej niż mężczyźni wiedzą”, a jeszcze selon strofa 44 nadal jest „najszlachetniejszych drzew.”

fjölsvinnsmál, tworząc drugą część wiersza Svipdagsmál, wspomina drzewo o nazwie Mimameid ("Drzewo Mimira"), które jest zwykle uważane za identyczne z Yggdrasilem, ze względu na związek Mira z drzewem światowym jako opiekunem jednego z jego źródeł. Zgodnie z wierszem, ma on tajemnicze korzenie, rzuca swoje kończyny i jest odporny na ogień i żelazo. Jest owocem ciała świata i jest najważniejszym z dwóch gatunków złotego koguta o nazwie Víðópnir (Vidopnir).

W Gylfaginning część jego Proza Edda, Snorri Sturluson powtarza wiele informacji znalezionych w Poetycka Edda ale także rozszerza się o pewne idee i używa wcześniejszego materiału jako podstawy dla jego własnych projektów Yggdrasil. Według Snorriego, jeden z jego korzeni rozciąga się na Niflheim przy źródle Hvergelmiru, który jest zarażony wężami. W tym miejscu korzeń jest nękany przez smoka Nidhogga. Drugi korzeń rozciąga się wśród mroźnych olbrzymów, "gdzie Ginnungagap raz był" u Studni Mimira, źródła wiedzy i mądrości. Trzeci idzie do Asgardu wśród bogów (w Poetycka Edda Midgard wśród śmiertelników), a tu znajduje się Studnia Urd, święte miejsce, w którym bogowie trzymają swój dwór. Każdego dnia jeżdżą tam Bifröst na tęczowy most, z wyjątkiem Thor, który chodzi.

Znajduje się również pod popiołem przez norny świata. Łączą wodę ze światem (tworząc kuracyjny okład) i za nią, tak aby jej gałęzie nie mogły się rozpaść lub zgnić, i zregenerować ją od ran spowodowanych przez różne zwierzęta i potwory, które żywią się z tego. Są też dwie rzeczy na świecie i jest to jedna z najważniejszych rzeczy na świecie. lśniąca glina "używana przez Norny. Uważa się również, że Yggdrasil jest źródłem spadzi, która spada na ziemię i z której karmione są pszczoły.

Kolejność dziewięciu wymiarów.

Na północy: Niflheim

Na wschodzie: Jotunheim

Na południu: Musspelheim

Na zachodzie: Vanaheim

W centrum: Midgard

Powyżej: Alfheim i Asgard

Poniżej: Svartalfheim i Helheim

Drzewo Świata jest zamieszkana przez wiele zwierząt, zaś Nίðhӧggr, smok zwierzę bogini Hel qui żuje korzenie powiązać go drzewo qui, Veðrfӧlnir kogut, którzy będą piać Gdy Ragnarok nastąpi, Ratatӧsk wiewiórka Kto próchnicy wiadomości nienawiści entre orzeł i Nίðhӧggr. Ten orzeł, który nie został nazwany, mówi się, mieć wiedzę o wielu rzeczach, a ona siedzi Veðrfӧlnir ict głową. Znaczenie Veðrfӧlnir cel jest niejasny John Lindow sugeruje, że może reprezentować wyższą zdolność mądrości, czuje Ewentualnie się do zdobywania wiedzy w sposób podobny jak kruki Odyna Hugin i Munin. [2]

Yggdrasil jest także centralnym elementem mitu Ragnarok, końca świata. Dwóch ludzi, którzy przeżyli Ragnarök, Lif i Lifthrasir, mogą uciec przez gałęzie Yggdrasil, gdzie karmią rosę i są chronieni przez drzewo.

Yggdrasil podobno ma mniejsze odpowiedniki w Świętym Drzewie w Uppsali, ogromnym wiecznie zielonym Irminsul, który był dębem czczonym przez pogańskich Saksonów i który podobno łączył niebo i ziemię. Stara nordycka forma Irmin Czy Jörmun i po prostu jak Ygg, to był jeden z imion Odyna. Irminsul być może reprezentował świat Yggdrasil wśród pogańskich Sasów.

Germański sentyment kulturalnym drzewa symboliki Pojawia się-nie-było powszechne, z innych drzew boss taki jak Thora Oak Pojawiając się na rachunkach, które przeżyły (8 wiek) i Ahmad ibn Fadlan za konto de son spotkanie z plemienia skandynawskiego Rus' na początku 10 wieku, opisując em jak z tatuażem „paznokciami szyję” z granatowymi „wzorców drzew.”

Ta ilustracja z islandzkiego manuskryptu z XVII wieku pokazuje Yggdrasillowi różne zwierzęta, które w nim żyją.

Древо Иггдрасиль - основа Вселенной

В скандинавской мифологии Дерево Иггдрасиль - это огромный ясень (ďî другой версии - тис) который метафорически представляет собой „скелет9raquo; обозримого мира. Позже у германских народов Ясень Иггдрасиль стал называться Ирминсуль, его покровителем являлся бог Ирмин, вероятно - образ, возникший приблизительно в VIII веке на основе скандинавского образа бога победы Тюра.

Фактически Иггдрасиль и есть сама Вселенная. Миры Иггдрасиля существуют на разных „уровнях9raquo;, некоторые - в кроне дерева (как, например, Асгард и Альвхейм) другие на уровне ствола (Мидгард) третьи - в его корнях (например, Хельхейм и Свартальвхейм). Однако это более позднее представление о структуре Мирового древа Иггдрасиль (бытовавшее среди фризов). В наиболее ранних эддических текстах, в частности - в „Речах Гримнира» из «Старшей Эдды” говорится о том, что âńĺ "ключевые миры" располагаются у корней Ясеня. Один корень уходит в Хельхейм, второй - в Мидгард, третий - в Ётунхейм. Хотя в Стурлуссоновской Эдде предлагается несколько иной вариант: первый корень Древа Иггдрасиль уходит в Асгард, второй - в Нифльхейм, третий, опять же, Â Ётунхейм. Чем вызваны такие разночтения, не совсем ясно.

Согласно эддическим текстам, корни Иггдрасиля располагаются вовсе не нижней части мироздания, что было бы логичным. Например, в "Видении Гюльви" сказано, что тот корень, под которым находится источник Урд, находится "на небе". Иными словами, Иггдрасиль, значение которого для древних скандинавов, былом, несомненно, очень велико, имеет непростую многоуровневую структуру, которая, возможно, выходит за рамки привычного нам трехмерного мира. Однако корень Урд наиболее известный из всех корней Иггдрасиля. Именно под этим корнем живут три норны, которых зовут Урд (что значит "или судьба9raquo;" прошлое9raquo;) Верданди (в переводе с древнескандинавского - "становление9raquo;, или" настоящее9raquo;) и Скульд (что значит „или долг9raquo;, „будущее9raquo). Норны прядут нити людских судеб, они определяют, кому суждено быть великим героем, а кто сгинет в безвестности. И этот образ также неоднозначен, ведь древнескандинавская традиция не была фаталистична, согласно ее канонам человек в любой момент времени сам определял свою судьбу. Норны поддерживали Древо Иггдрасиль, не позволяли ему состариться и погибнуть.

Второй корень Иггдрасиля известен тем, что, согласно "Младшей Эдде" возле него находится некий источник мудрости, который стережет Мимир, величайший из ётунов. Именно Мимиру Один отдает свой правый глаз, чтобы напиться из источника. После этого ритуала Всеотец пригвоздил себя собственным копьем к стволу Ясеня Иггдрасиль и провисел так девять дней, пока ему не открылось сокровенное знание о рунах. С другой стороны, известна иная легенда, согласно которой Мимир был заложником ванов, позже его убили и обезглавили. В соответствие с этой версии Один отдал свой глаз, чтобы оживить голову Мимира (в "Младшей Эдде" на этот счет сказано, что Всеотец забальзамировал голову великана). Затем Один поместил голову Мимира у источника мудрости и периодически ходил к нему за советом, одновременно черпая знания из источника. Также в Стурлуссоновской Эдде сказано, что Мимир сам пил из источника, зачерпывая воду рогом Гьяллархорн. Это тот самый рог, который, согласно тексту обоих Эдд, принадлежит Хеймдалю, так что данный фрагмент также не совсем понятен.

Под третьим корнем Иггдрасиля находится Хвергельмир (в переводе с древнескандинавского "Кипящий Котел"). Это толи источник, толи колодец, из которого берут начало все подземные реки, в частности - легендарная река Гьелль, отделяющая Хельхейм от Нифльхейма. Хвергельмир наполняется влагой, что капает с рогов оленя Эйктюрнира (в переводе с древнескандинавского "с дубовыми рогами"). Эйктюрнир стоит на крыше Вальхаллы и питается листьями с кроны Древа Иггдрасиль. То есть мы вновь видим достаточно непростую пространственную модель, согласно которой корни Иггдрасиля расположены на разных уровнях.

Mophlogists of Obraz,

В более поздних мифах говорится не об одном, а о четырех оленях, что пасутся в кроне Мирового древа. Ветви Иггдрасиля также являются прибежищем для огромного орла, который является воплощением мудрого йотуна Хресвельга, своими крыльями он порождает ветер. На орле (или меж его глаз) восседает сокол Ведрфельнир, который видит все, происходящее в мире. У корней Иггдрасиля живет дракон Нидхегг (этимология не известна). Нидхегг пожирает души людей, которые вели недостойную жизнь, это обманщики, убийцы, клятвопреступники. Мудрый орел из ветвей Иггдрасиля постоянно что-то говорит дракону, и тот отвечает, но так как расстояние между ними слишком велико, то сообщения переносит белка Рататоск (в переводе с древнескандинавского - „грызозуб9raquo). Однако Нидхегг, обитая в самой глубине Хвергельмира, постоянно подгрызает корни Иггдрасиля, стремясь сломить дерево.

Также стоит упомянуть, что, согласно "Младшей Эдде" у корня Урд находится "судилище богов" куда асы приходят каждый день, чтобы решать насущные вопросы (не совсем ясно, почему они не могут делать этого в Асгарде). Таким образом 9 миров Иггдрасиля пересекаются ¢ различных аспектах, образуя замкнутую систему Вселенной.

При этом этимология слова „иггдрасиль9raquo; достаточно очевидна. „Игг9raquo; - это одно из имен Одина, а „драсиль9raquo; значит „скакун9raquo;. То есть дословно „иггдрасиль9raquo; можно перевести как "скакун Одина". Многие исследователи видят в этом отражение мифа о том, как Один провисел на дереве в поисках мудрости. Отсюда происходит наиболее популярный кеннинг виселицы - "скакун висельника" (ведь Одина часто называли богом висельников).

В завершении стоит чуть подробнее сказать о вышеупомянутом германском Ирминсуле, который воплотил в себе идею Мирового древа Иггдрасиль. Как полагали северные германцы, Ирминсуль располагался в Вестфалии, а если точнее - в роще у крепости Эресбург. Однако этот огромный ясень был сожжен Карлом Великим в году 772 (Карл стремился крестить германцев). Второй Ирминсуль, согласно легендам, располагался в Тюрингии, на правом берегу реки Унштрут. Разумеется, на данный момент никакого уникального или хотя бы особо крупного ясеня там нет. Да и вообще, очевидно, что речь в этих легендах идет лишь о священных рощах, капищах, местах поклонения древних германцев. Ведь мифологический Ясень Иггдрасиль - это вовсе не дерево, и скандинавы это отлично понимали. Речь шла о структуре космоса, о котором, быть может, викинги знали гораздо больше нас. Ведь многие аспекты мифов об Иггдрасиле до сих пор не ясны исследователям.

Zabawa! Pudła! Gry! Telefony! Figle!

Czy dwoje ludzi będzie idealną parą? A może powinni zacząć szukać kogoś innego? Dowiedz się!

Użyj --ship @username @secondusername, aby zobaczyć, jak kompatybilni są dwaj użytkownicy! Yggdrasil obliczy ich kompatybilność za pomocą super-tajnego algorytmu! Chcesz zobaczyć, jak zgodni są przyjaciele? Wypróbuj polecenie --friendscore!

Teraz możesz rywalizować ze swoimi przyjaciółmi (i wszystkimi innymi), aby zobaczyć, kto może kręcić spinnera najdłużej!

Wpisz --spinner [type], aby rozpocząć obracanie spinnera fidget. Zastąp [typ] typem przędzarki, którą chcesz obrócić! Niektóre z dostępnych typów spinnerów to: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, miętowy, niebieski, fioletowy i różowy

Użyj wyników spiknera, aby zobaczyć aktualne wysokie wyniki. Jeśli nie umieściłeś, nie martw się! Nadaje się tylko na kilka godzin, a ty możesz wciąż kręcić, aby spróbować dostać się na szczyt!

Walcz z przyjaciółmi lub wrogami, aby zobaczyć, kto wyjdzie na górę!

Po prostu wpisz --deathbattle @username, aby rozpocząć walkę z kimś, a Yggdrasil zrobi resztę!

Odtwarzaj niesamowite dźwięki dokładnie wtedy, gdy ich potrzebujesz!

Sprawdź wszystkie te wspaniałe dźwięki!

--airhorn --brainpower --cena --cheer --cricket --duel --easy --fakowanie --knowanie --numerone --oof --trombone

Czy zawsze chciałeś rozmawiać z innymi ludźmi, nawet jeśli nie ma ich na twoim serwerze? Teraz możesz! Wystarczy podnieść telefon i rozmawiać!

Dostępnych jest wiele telefonów!

--zestaw głośnomówiący - telefon domowy - telefon - mikrofon - telefon wideofoniczny - telefon komórkowy

Aby się rozłączyć, użyj tego samego polecenia!

Stwórz piękne powitanie na powitanie!

Aby wyświetlić te obrazy, po prostu dodaj !mile widziane! do tematu kanału, jak pokazano na dostarczonym obrazie. Możesz sprawić, żeby Yggdrasil pokazywał wiadomości o pozostawieniu !do widzenia! w temacie kanału.

Uwaga: Nie można zmienić tła, jest ono losowo wybierane z ulubionych zdjęć Ygg.

Yggdrasil na twoim serwerze!

--pokefusion --rip --meme --joke --useless --spoilers --loading --gold --nitro --report --quote

Spójrz na zdjęcia uroczych zwierzątek!

Podejmuj decyzje dotyczące życia lub czegokolwiek!

--wybierz pierwszą sekundę. --8ball Czy mi się uda? --fortune --roll 3d20

Dowiedz się o serwerze, jego członkach, bocie i nie tylko!

Spróbuj sprawdzić niektóre informacje za pomocą następujących poleceń! --avatar @user --serverinfo --userinfo @user - about --ping --invite

*

 • На главную || Поиск по сайту
 • Список монстров i духов
 • Monomery geriatryczne
 • Классификация и иерархия существ
 • Демонология
 • Носители магии
 • Пантеоны Богов
 • Мифолог-е и священные артефакты
 • Mimikografia Rasto
 • Мифические, волшебные народы
 • Мифологические места обитания
 • Звездная мифология
 • Животные в мифологии
 • Герои мифов и легенд
 • События, праздники, ритуалы
 • Astrologia, mygia
 • Мифонедельник-статьи, материалы
 • Галерея сайта
 • Библиотека
 • Лавка волшебных артефактов
 • Библиография сайта

  Светлана Лаврова: Цветы и деревья в легендах и мифах

  Лысковский: Цветочное кружево - легенды о растениях

  Цветы в легендах и преданиях (Иллюстрации - короб)

  Легенды и мифы о растениях. Легенды Древнего Востока, языческие мифы, античные предания

  Магические свойства растений. Irina Staryina

  Магия домашних растений

  . Иггдрасиль - в скандинасвкой мифологии Мировое древо - гигантский ясень, являющийся структурной основой мира, древо жизни и судьбы. Иггдрасиль. определяет "вертикальную проекцию" пространственной модели мира скандинавской мифологии, соединяя различные миры (небо, землю, подземный мир). Характеристика И. содержится в "Старшей Эдде" ( "Прорицание вёльвы" 2, 19, 28 и др "Речи Гримнира" 31 и след.) а также в "Младшей Эдде". Вёльва (Провидица) (в строфе 2) называет Иггдрасиль miotvib maeran (т. Е. "Древо меры, прекрасное" или "знаменитое"). Она упоминает девять миров и соответствующие им девять iviui. Это слово переводят ďî-разному "деревянный инвентарь", "тисовые деревья", "корни", "широкие", "лес". Учитывая сибирские параллели, следует это слово скорее всего переводить как древесную опору, основу "костяк" каждого из девяти миров. На вершине Иггдрасиля сидит мудрый орёл, а между его глазами - ястреб Ведрфёльнир ( "полинявший от непогоды") корни Иггдрасиля гложут дракон Нидхёгг и змеи. Перебранку между орлом и драконом переносит снующая ďî стволу белка Рататоск ( "грызозуб") - своеобразный посредник между „верхом» и «низом”. На среднем уровне четыре оленя щиплют листья Иггдрасиля. Кроме того, олень Эйктюрмир ( "с дубовыми кончиками рогов") и коза Хейдрун едят его листья, стоя на крыше Валъхаллы. Три корня Иггдрасиля простираются, согласно "Старшей Эдде" в царство мёртвых, к великанам и людям или, согласно "Младшей Эдде" - к богам (асам) и неистым великанам (хримтурсам) и к Нифльхейму (страна мрака). Согласно "Младшей Эдде" у Иггдрасиля находится главное святилище, где боги вершат свой суд. Под корнями расположены источники - Урд («Судьба»), источник Мимира, Хвергельмир ( "Кипящий котёл"). "Младшая Эдда" определённо связывает Урд с небесным корнем, источник Мимира - с великанами и Хвергельмир - с Нифльхеймом. Но естественнее связать один из корней с людьми и с ним Урд, поскольку у этого источника живут норны, определяющие судьбы людей. Норны поливают влагой из источника дерево, чтобы оно, подгрызаемое змеями и оленями, не гнило. Можно реконструировать и представление о том, что медвяный источник Мимира питает мировое древо, но с другой стороны, сам Иггдрасиль покрыт медвяной влагой, и поедающая его листья коза Хейдрун питает неиссякаемым медвяным молоком павших в бою воинов (эйнхериев) в Вальхалле.

  Как вечнозелёное древо жизни И. пропитан живительным священным мёдом (см. Мёд поэзии).

  Иггдрасиль связан с одинической мифологией. Слово "Иггдрасиль" буквально означает "конь Игга" т. е. конь Одина (Игг - другое имя Одина) и отражает миф о мучительной инициации ( "шаманском" посвящении) Одина, который провисел, пронзённый копьём, девять дней на этом дереве. Это название, возможно, также подчёркивает роль Иггдрасиля как пути, ďî которому обожествлённый шаман (каким отчасти является Один) странствует из одного мира в другой. Возможно, что Один в мифологеме мирового древа вытеснил громовника Тора, поскольку имеются намёки на связи Тора с культом дуба и эти намёки поддерживаются индоевропейскими параллелями. Кроме Одина, с Иггдрасилем тесно связан также страж богов Хеймдаллъ, который, ďî некоторым предположениям, является его антропоморфной ипостасью. Ďî-видимому, Лерад и Мимамейд (от Мимира, хозяина медвяного источника) - синонимы Иггдрасиля. Его культовым эквивалентом были священные столпы - деревья, известные в исторические времена в Швеции и других местах. Северогерманский хронист Адам Бременский (11 в). Сообщает о священном тисе в храмовом комплексе в Упсале (ср. Почитание столпа Ирминсуль, соотносимого с богом Ирмином, у саксов, о чём сообщает Видукинд в "Истории саксов" 10 в.).

  Автор электронной мифологической энциклопедии Александрова Анастасия myfhology.narod.ru

  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Пока оценок нет)
  Loading...
 • Like this post? Please share to your friends:
  Leave a Reply

  41 + = 50

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

  map